Obnavljanje šahovske škole

Na jesen obnavljamo rad besplatne šahovske škole u klubu.

Škola će započeti s radom u utorak, 12. rujna 2023. godine, a održavat će se svakog utorka od 16:30 do 17:45 sati, te svake srijede od 16:30 do 18:00 sati. Ako bude interesa, moguć je i dodatni termin, srijedom, od 18:00 do 19:30 sati. Škola se odvija u prostoriji za sastanke Sindikata radnika “Ericsson Nikola Tesle” na adresi Zagreb, Krapinska 45. Ulaz u klub je na sjevernoj porti, u manjoj zgradi gdje je i ambulanta Doma zdravlja Zagreb – zapad, a pored zgrade koju koristi RTL televizije. Šahovsku školu će voditi majstorski kandidat Zdravko Margitić, diplomirani inženjer elektrotehnike u mirovini.

Rad s djecom bazira se na tri elementa: predavanja i objašnjenja tipa “ex catedra”, rješavanje zadataka prema literaturi i zbirkama zadataka, međusobnoj igri uz zapisivanje poteza, uz kasniju analizu partija polaznika škole. Koriste se knjige majstora Idriza Sušića “Škola šaha” i starog majstora Dragoslava Andrića “ŠAH – Igra miliona” te bogatog materijala za rad u šahovskim školama koje smo dobili na poklon od Tanje Belamarić, ženske internacionalne majstorice.

Šahovske škole u ŠK “Ericsson Nikola Tesla” imaju dužu tradiciju. Najprije je u klub sa šahovskom školom došla WIM Tanja Belamarić gdje je radila s grupom djevojčica i jednim dječakom. Iz te grupe Ana Samardžić je bila višestruka kadetska prvakinja Zagreba, 2009. godine kadetska prvakinja Hrvatske za djevojčice do 9 godina, a 2011. kadetska prvakinja Hrvatske za kadetkinje do 11 godina. Martina Medek i Maja Alaber bile su kadetska prvakinje Zagreba, a sestre Maja i Marina Alaber čvrsti oslonac i kadetske i seniorske ženske ekipe kluba. S grupom dječaka oko 2004. nekoliko godina radi MK Marin Vukušić. 2004. godine, paralelno s mlađom grupom dječaka i djevojčica, počeo je raditi MK Zdravko Margitić koji je 2007. godine preuzeo rad i s grupom Vukušića. Redovne je šahovske škole održavao sve do 2019. godine (osim u klubu, šahovske škole je vodio i na osnovnim školama Brezovica i Trnsko), a u klubu smo gotovo stalno imali oko 30 registriranih djevojčica i dječaka. Od 2014. do 2019. godine u šahovskoj školi u klubu uz Margitića radi i Zvonimir Verić. Od sredine 2012., pa tijekom tri godine, s talentiranijom grupom radi velemajstor Juraj Nikolac, prof. fizike. Margitić, Verić i velemajstor Nikolac šahovsku školu su vodili volonterski, bez ikakve novčane naknade! Sve su šahovske škole u našem klubu uvijek bile i dalje će biti besplatne za polaznike!

Pojavom pandemije coronavirusa klub gubi mogućnost korištenja prostorije za rad jer se tamo nisu mogle osigurati potrebne protuepidemiološke mjere. Kako se s time poklopila bolest Margitićeve kćerke (nažalost, metastazirani karcinom završio je njenom smrću, 21. svibnja 2020. – to Margitić prekida rad na svim šahovskim školama. Pokušali smo obnoviti rad šahovske škole u klubu u 2021., ali raspad kadetskog pogona se obavio brzo, a obnova je spora!

Veći rezultati polaznika šahovskih škola iz kluba bili su:

Kadetske i omladinske prvakinje i prvaci Hrvatske:
 • Ana Samardžić – 2009. i 2011. (do 9 i do 11 godina),
 • Lucija Smetiško – 2013. i 2015. (do 9 i do 11 godina),
 • Marija Smetiško – 2020. (omladinska prvakinja Hrvatske do 19 godina),
 • Renata Smetiško – 2015. (do 9 godina),
 • Karlo Brčić – 2014. (do 9 godina).
Kadetske prvakinje i kadetski prvaci Zagreba:

Ranijih godina u više navrata Ana Samardžić, Martina Medek  i Maja Alaber, 

 • Josip Smetiško – peterostruki prvak Zagreba – 2013. do 11 godina, 2014. i 2015. do 13 godina i 2016. do 15 godina,
 • Lucija Smetiško – četverostruka prvakinja Zagreba – 2013. do 9 godina, 2014. i 2015. do 11, te 2016. do 13 godina,
 • Marija Smetiško – dvostruka prvakinja – 2015. i 2016. do 15 godina,
 • Renata Smetiško – dvostruka prvakinja Zagreba – 2014. i 2016. g. do 9 godina,
 • Karlo Brčić – dvostruki prvak Zagreba – 2015. i 2016. do 9 godina,
 • Borna Navratil – prvak Zagreba do 11 godina, 2014. godine.

Mihael Katić je kao petogodišnji dječak počeo polaziti šahovsku školu u našem klubu s trenerima Margitićem i Verićem. Kako se 2019. zatvara šahovska škola u našem klubu prelazi u ŠK “Sesvete – Agroproteinka” gdje s njime kao trener radi FM Željko Ivanović i Mihael je u 2020. godini kadetski prvak Hrvatske za uzrast do 7 godina. 2021. godine trener Ivanović je nažalost preminuo, pa se Mihael početkom 2022. vraća u šahovsku školu kod Margitića (ne mijenjajući klub ) i 2022. god osvaja najprije titulu kadetskog prvaka Zagreb za uzrast do 9 godina, a poslije toga i prvaka Hrvatske! 2023. godine Mihael napušta šah i posve se posvećuje vaterpolu !

Na prvenstvima Zagreba bilo je i drugih dobrih plasmana (druga ili treća mjesta).

Polaznici naših šahovskih škola bili su i odlični učenici i studenti! Sestre Maja i Marina Alaber u rekordnom roku, u samo šest godina, završavaju studij medicine, pa sada naš klub u svom sastavu ima i dvije mlade liječnice! Filip Vučić “ohladio” se od šaha, ali je i u završnim razredima osnovne škole i kroz cijelu gimaziju bio pobjednikom takmičenja fizičara u Hrvatskoj. Karlo Brčić se također brzo “ohladio” od šaha pa je bio višegodišnji prvak Hrvatske u informatici za nivo svog razreda. Gabrijel Katić (stariji brat Mihaela) bio je višestruki najbolji matematičar u Hrvatskoj za nivo svog razreda.

Ako vaša djeca imaju interes za šah, dovedite ih na šahovsku školu. Radili smo s djecom od 5 godina i starijima. Za vrijeme šahovske škole roditelji (ili djedovi, bake) mogu ostati u istoj prostoriji, ukoliko to žele, a mogu po djecu doći i nakon odrađenog termina.

Dodatne informacije možete dobiti na broj telefona 091 3880 659 ili na e-mail: zdravko.margitic@inet.hr.

Klizi na vrh